Data dodania: 2021-09-20
Towary wysyłane przez sklepy internetowe, firmy produkcyjne czy hurtowników mogą przyjmować różne wymiary i kształty. Dziś jednak chcemy porozmawiać o tych, których długość przekracza ustaloną przez daną firmę kurierską granicę, a szerokość jest naprawdę niewielka w stosunku do samej długości. Mamy na myśli oczywiście przesyłki dłużycowe. Warto poznać informacje na ich temat, szczególnie jeśli masz w planach je wysyłać lub już to robisz, ale nie jesteś przekonany do tego, czy wykonujesz wszystkie czynności odpowiednio - od pakowania, aż po naklejenie odpowiednich oznaczeń. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat transportu dłużycowego, zapraszamy Cię do dalszej lektury!
Kurierska wysyłka dłużycowa obejmuje paczki stosunkowo lekkie, ale bardzo długie. Ich długość przekracza wymiary paczki standardowej i niestandardowej. Należy tutaj zauważyć, że takie przesyłki są także stosunkowo wąskie. Należy jednak zaznaczyć, że firmy kurierskie mają nieco inne wymagania, limity i zasady oceny paczek pod kątem tych dłużycowych. Jedno przedsiębiorstwo może kwalifikować przesyłki jako dłużycowe, gdy pudełko bądź towar będą przekraczać 200 centymetrów długości, a inne uzna za dłużycę paczkę, która będzie miała więcej niż 300 centymetrów długości. Różnice są więc diametralne - może to mieć wpływ na Twój ostateczny wybór firmy kurierskiej. W końcu ta, która zapewnia możliwość wysyłek paczek o długości 280 centymetrów bez uznawania jej za dłużycową, na pewno będzie tańsza.
Jak to wygląda w firmach kurierskich? Tanie przesyłki dłużycowe zapewnia bez dwóch zdań firma UPS, która za tego typu paczki uznaje wszystkie powyżej 200 centymetrów, a więc ponad paczkę niestandardową. Co ważne, długość boków przesyłki dłużycowej po zsumowaniu nie może przekraczać 600 centymetrów. Dlatego też za dłużycę uznaje się najczęściej paczki długie, ale wąskie. Firma FedEx z kolei uznaje przesyłki dłużycowe, gdy te mają powyżej 200 centymetrów, nie mogą mieć jednak powyżej 300 centymetrów długości. Co ciekawe, firma DPD zapewnia możliwość transportu dłużycy nawet do 5 metrów. Waga takiej paczki nie może jednak przekraczać 50 kilogramów, a suma pozostałych boków może mieć maksymalnie 60 centymetrów. Jak widzisz, rozbieżności są znaczące. Wiele zależy od tego, co przesyłasz oraz tego, czy w Twoim mieście działa konkretny kurier.
Zasady pakowania przesyłek dłużycowych nie różnią się znacząco od tych, które obowiązują przy paczkach standardowych. Najlepiej wykorzystywać do tego karton o odpowiedniej długości. Wewnątrz niego wystarczy umieścić towar, a następnie zabezpieczyć wszystko folią bąbelkową lub styropianem. Puste przestrzenie wewnątrz paczki, a także delikatniejsze elementy towaru będą lepiej chronione. To nie koniec - po zamknięciu pudełka należy łączenia zakleić taśmą klejącą, najlepiej kilkukrotnie. Sam karton możesz owinąć folią stretch, co przełoży się na mniejszą podatność na wilgoć. Warto o tym pamiętać, jeśli towar wewnątrz może być narażony na szkodliwe działanie wilgoci.
Firmy kurierskie cennik przesyłek dłużycowych mają różny. Wiele zależy od samych zasad konkretnych kurierów, ale również od wymiarów czy wagi dłużycy. Jak więc znaleźć najlepszą opcję? Ręczne wyszukiwanie może nie być tym, na co chcesz się decydować. Wiele firm kurierskich to wiele ofert, a to oczywiście strata czasu. Lepiej po prostu skorzystać z platformy FastPost, co pozwoli Ci szybko odnaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wystarczy, że wpiszesz wszelkie dane o swojej paczce, podasz miejsce docelowe oraz początkowe podróży, a w mgnieniu oka wyświetlą Ci się propozycje ofertowe najpopularniejszych firm kurierskich w naszym kraju. To naprawdę prosty i szybki sposób na wyszukanie najlepszej możliwe propozycji.